1
30 Kasım 2021
  • Trabzon17°C

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MÜNASEBETİ İLE YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebeti İle Yapılan Basın Açıklaması

24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebeti İle Yapılan Basın Açıklaması

24 Kasım 2021 Çarşamba 13:18

24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebeti İle Yapılan Basın Açıklaması

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul günü olan bu gün, tüm eğitim çalışanlarımızın “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ” TEBRİK EDİYORUZ. Türk Eğitim-Sen olarak bugünün sadece güzel sözlerle geçiştirilen bir gün olmaması, problemlerimizin tespit ve çözümüne aracı olmasını istiyoruz. Bu kapsamda sendika olarak geniş katılımlı bir anket yaparak alanda problemleri tespit ettik. Anketimize on binlerce eğitim çalışanı ülkemizin her köşesinden katılmıştır.

Anketimiz bu 24 Kasım Öğretmenler Gününde de eğitimcilerimizin yığınla sorun içinde boğuştuğunu göstermektedir. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 82,6’sının borcu olması, son zamlardan en çok gıda fiyatlarından etkilenmeleri, pazar/market alışverişlerinde fiyatların çok pahalı olduğunu belirtmeleri, fiyat artışlarının nedenini en çok Türk lirasının değer kaybetmesine bağlamaları çok önemli sonuçlardır. Ayrıca ek iş yapan öğretmenlerin geçen yıla oranla artarak yüzde 19,8’e yükselmesi, yüzde 14,4’ünün kripto para ile ilgilenmesi ve kripto parayı maaşların yetersizliği nedeniyle ek kaynak aracı olarak gördüklerini ifade etmeleri, salgın döneminde herhangi bir yatırım yapamamaları üzerinde düşünülmesi gereken hususlardır. Ekonomik konular daha öne çıkmaya başlamıştır. Türkiye’nin en büyük sorununu ekonomik sorunlar ve işsizlik olarak ifade etmeleri de eğitimcilerin ekonomideki memnuniyetsizliğini net olarak ortaya koymaktadır.

Öte yandan salgının psikolojik etkileri göz önüne alındığında bunun eğitim çalışanları ve öğrenciler üzerinde yıkıcı etkilere neden olduğu da anket çalışmamızda görülmüştür. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu mesleklerinin değer kaybettiğini ve saygınlıklarının azaldığını düşünürken, liyakatsiz yöneticilerin iş başında olmasından da çok rahatsızlardır. Eğitimciler mülakat uygulamasına karşı çıkarken, yaşadıkları mesleki tükenmişliğe dikkat çekmeleri de Mili Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde titizlikle çalışması gereken husustur.

Okullarımızda şiddet olaylarının yüz yüze eğitimle birlikte artış gösterdiği göz önüne alındığında katılımcıların yüzde 27,7’sinin meslek hayatlarında en az bir defa şiddete maruz kaldığını ifade etmesi çok önemlidir. Öte yandan katılımcıların yüzde 94,4’ünün Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmamasını büyük bir eksiklik olarak görmesi bu konuda harekete geçilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda Öğretmenlik Meslek Kanunu ve 3600 ek gösterge uygulaması hemen yasalaşmalı ve Ocak 2022 itibarı ile uygulamaya geçilmelidir. Çünkü öğretmenler bu konuda somut adım beklemekte, yine verilen sözlerin yerine getirilmeyeceğinden endişe etmektedir.

Bu noktada 24 Kasım’da süslü sözler duymak istemiyoruz. 24 Kasım’da eğitim çalışanlarının sorunlarının çözülmesi için icraat bekliyoruz. Öğretmenlik Meslek Kanunu mesleğimizin statüsünü yükseltecek, hak kayıplarına yol açmayacak şekilde hayata geçirilmelidir.

Tüm eğitim çalışanlarına 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmelidir. Eğitim çalışanlarının yaşadığı ekonomik kayıplar mutlaka telafi edilmelidir. Eğitim öğretim ödeneği tüm eğitim çalışanlarına verilmelidir.

Salgın süresince, zaman zaman okulları kapatmak zorunda kalsak bile, olağanüstü gayret ortaya koyarak eğitimi devam ettiren hizmetlisinden memuruna, öğretmeninden yöneticisine kadar bütün eğitim çalışanları başarı belgesiyle ödüllendirilmelidir.

Eğitimin her alanında mülakat kaldırılmalı, atama ve görevde yükselmelerde yazılı sınav esas alınmalı, liyakat, bilgi ve birikim esas alınmalıdır.

Öğretmenleri şiddete karşı koruyacak yasal tedbirler mutlaka hataya geçirilmelidir. Tüm bunlar sağlanmadan bir arpa boyu yol gidemeyiz, geleceğimiz olan çocuklarımıza faydalı olamayız.

Türk Eğitim-Sen olarak her şeye rağmen; “Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür Nesiller” yetiştirmekte kararlıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” veciz sözünün omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olarak görevimizi yürüteceğiz.

Bu minvalde tüm meslektaşlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehit öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Coşkun DİLBER

Şube Başkanı

umuttttt-002.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.