1
30 Kasım 2021
  • Trabzon26°C

BAHAR MALKOÇ'UN YAZISI "HAKSIZLIK VAR!"

BAHAR MALKOÇ

21 Eylül 2017 Perşembe 18:16

Haksızlık Var!

Güneşli Ve Bana Göre Güzel Günlerden Biriydi, Annem İle Salı Pazarına Gitmek Üzere Dolmuşa Bindik. En Arka Sıradaki Koltuğu Oturmamıza Rağmen Önlerden Gelen Hafif Yüksek Sese İstemsiz Bir Şekilde Kulak Misafiri Oldum. Bu Durum Ahlak Kurallarımıza Pek Uygun Olmasa Da Konudan Konuya Göre Doğru Bir Davranışmış Gibi Görülebilir Bence. Tabii Her Şeye De Kulak Misafiri Olmamak Daha Doğru Bir Davranış Olur. Asıl Konumuza Dönecek Olursak Dolmuşta Önlerden Gelen Ses, Orta Yaşlarda, Kısa Kızıl Saçlı, Zayıf Bir Kadına Aitti. Yan Koltuktaki Genç Bir Kıza Şunları Anlatıyordu:” Bugün 8. Sınıflara Dersim Vardı. Onlara Paragraf Okudum Ve Bir Çıkarımda Bulunmalarını İstedim Ama Hiçbir Öğrencim Bir Cümle Dahi Kuramadı Ya Da Kurmak İstemedi. Bu Duruma Üzüldüm. Ardından Aynı Paragrafı Çocuklara Yazdırmak İstedim. Okumaya Başladım Ve Bir Cümleyi 3. Kez Tekrarladıktan Sonra Aynı Cümleyi 8. Kez Tekrarlarken Buldum Kendimi Ama Hala Cümleyi Bitiremeyen Öğrenciler Vardı. Hece Hece Yazmaya Çalışıyorlardı. Şimdiki Öğrencilerimiz Akıllarında Bırakın Cümleyi, Kelimeyi, Heceyi Zor Tutar Oldu. O Kadar Hazıra Alışmışız, Alıştırılmışız Ki…

Karşı Koltuktaki Kıza Baktığımda Anlatılanları Onaylarcasına Sadece Başını Sallıyordu. Orta Yaşlı Kadın Devam Etti Yalnız Bu Kadar Da Değil Bizim Zamanımızda Öğretmenlerimize Saygı Duyar, Yolda Bir Yerde Öğretmenimizi Gördük Mü Korku Ve Heyecanla Karışık Bir Duygu İçinde Yakamızı, Saçımızı Düzeltip Öyle Selam Verirdik. Şimdi Öğrencilerime Bakıyorum Da Geçen Gün Bir Tane Öğrencim Bana Çarpıp Geçti. Beni Tanımadı Bile. Maalesef Artık Öğrencilerimiz, Geleceğimiz Yozlaştı, Değerlerini Yitirdi” Dedi.

 İneceğim Durağa Geldiğimde Orta Yaşlı Kadından Duyduğum Son Cümle Şu Oldu. ”Bu Sorunların Temel Nedeni İse Aile…”  Dolmuştan İndikten Sonra Düşündüm Orta Yaşlı Kadın Sanırım Öğretmendi Ve Söylediklerinde Haklıydı. Çünkü Eğitimin Temelleri Artık Aile De Atılmıyor Ve Çocuklara Gelecekleri Adına Bir Şeyler Öğretilmiyordu.

Halbuki Çocuklar, Çocuklarımız Tıpkı Toprak Gibidir. Toprağa Tohum Atarsan Bir Süre Orada Bekler Ve Çimlenir Önce Filiz Sonra Meyve Verir. Çocuklarımız Da Öyle İşte Öncelikle Aile Ortamında Çocuklara Bir Şeyler Öğretilmeli, Bir Alt Yapı Oluşturmalı Ki Öğretmenlerimiz De Bu Alt Yapıyı Geliştirip Şekillendirebilsin. Yoksa Toprak Bile Tohumu Almadan Bir Şey Vermiyorsa, Çocuklarımıza Da Bir Şeyler Vermeden, Onlardan Bir Şeyler Beklemek Büyük Bir Haksızlıktı. 

0-026.png1-019.png

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.